W jakich przypadkach rolnik może domagać się odszkodowania od mysliwego?
Funkcjonowanie gospodarstw rolnych i działalność kół łowieckich jest ściśle powiązana ze sobą. Wynika to z natury drapieżników, których rewiry działania nie ograniczają się jedynie do granic lasu. Szkody, które mogą one wyrządzać, dotyczyć mogą również terenów rolnych — pól uprawnych, sadów, a bywa, że również wśród zwierząt hodowlanych. Jedynie w określonych przypadkach rolnik może uzyskać odszkodowanie od myśliwego. Zobaczmy kiedy i jak można uzyskać zwrot za szkody wywołane przez zwierzynę leśną?
Gdzie zgłosić szkodę wyrządzoną przez drapieżników?
Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez zwierzynę można uzyskać poprzez zgłoszenie jej wystąpienia do kół łowieckich. Wypłatę można otrzymać jedynie za zniszczenia, których dokonały dziki, jelenie, daniele i sarny. Myśliwi odpowiadają wyłącznie za straty spowodowane przez te zwierzęta w uprawach rolnych, bez względu na to, jaki rodzaj roślin jest na polu. Wniosek może być uznany za zasadny także w przypadku szkód poniesionych podczas polowań, czy też gdy dotyczą one uprawy np. wierzby energetycznej, a także upraw leśnych na gruntach rolnych przed ich przekwalifikowaniem.
Kiedy zgłaszać szkodę do koła łowieckiego, a kiedy do Lasów Państwowych?
Szczególnym przypadkiem są szkody w uprawach, bądź żywym inwentarzu, które wyrządziły zwierzęta pod ochroną — czyli łosie. Za zniszczenia przez nie wywołane odpowiada Skarb Państwa. W odróżnieniu od tych klasycznych tu nie ma znaczenia, gdzie prowadzona jest uprawa, a wniosek składa się do Lasów Państwowych ew. urzędów marszałkowskich. Gdy teren leży na granicy kilku administracyjnych miast, ze względu na brak na tym obszarze obwodów łowieckich — odszkodowania nie można uzyskać.
Chcąc uzyskać odszkodowanie, trzeba pamiętać o dopilnowaniu terminów i formy zgłoszenia szkody. Należy dokonać tego w terminie 3 dni od daty ich stwierdzenia. Chyba że szkody dotyczą sadów. W tym przypadku jest na to 14 dni od ich powstania i z jednoczesnym stwierdzeniem liczby uszkodzonych drzew.