Blog
Jak udowodnić powstanie szkody z tytułu działalności mysliwych?
Działalność rolnicza może wiązać się z ponoszeniem strat powstających w wyniku aktywności dzikich zwierząt lub działań podejmowanych przez myśliwych. Obowiązujące przepisy pozwalają jednak na uzyskanie odszkodowania za straty w uprawach i płodach rolnych, które zostały spowodowane przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny. Pieniądze są wypłacane za zniszczoną uprawę, lecz również wówczas, gdy zdarzenie miało miejsce przed zasiewem i spowodowało konieczność ponownego przeprowadzenia odpowiednich zabiegów agrotechnicznych w celu przygotowania gruntów. Procedura otrzymania należnych pieniędzy wymaga korzystania z zapisów znajdujących się w prawie łowieckim. Prawnik dobrze znający ten obszar okaże się niezastąpiony w sytuacji, gdy pojawią się problemy z ustaleniem wysokości odszkodowania. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Jak wygląda proces uzyskania odszkodowania za szkodę łowiecką?
Dziko żyjące zwierzęta powodują wiele szkód, zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy intensywnie szukają pożywienia. Najczęściej w grę wchodzą zniszczenia w uprawach rolnych, które dla rolników mogą być poważnym problem ze względu na wartość i rozmiar strat. Obowiązujące Prawo łowieckie daje jednak możliwość uzyskania odszkodowania, jeżeli powstały one w wyniku działania dzików, jeleni, saren, danieli oraz łosi. Ustawa o ochronie przyrody daje natomiast możliwość zrekompensowania szkód, których przyczyną jest aktywność żubrów, wilków, rysiów oraz niedźwiedzi i bobrów. Dochodzenie swoich praw nie zawsze jest jednak proste, stąd w wielu przypadkach dobrym wyjściem okaże się skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej od prawa łowieckiego. W wielkopolskim tym obszarem zajmuje się Kancelaria Radcy Prawnego Magdaleny Adamczewskiej. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o procesie uzyskiwania odszkodowania za szkody łowieckie.
Gdzie złożyć roszczenie w sprawie szkody łowieckiej?
Właściciele gruntów czy upraw nierzadko muszą zmierzyć się z problemem szkód wyrządzonych przez zwierzęta żyjące w leśne lub przez osoby biorące udział w polowaniach. Nie jest to sytuacja przyjemna, jednak istnieją odpowiednie procedury, które pozwalają na uzyskanie odszkodowania w przypadku zaistnienia takiej sytuacji. Gdzie takie roszczenie można złożyć oraz jakie aspekty warto mieć na uwadze przed podjęciem działań prawnych?
Czym są szkody łowieckie?
Będące tematem dzisiejszego artykułu szkody łowieckie to wszelkie negatywne skutki wynikające z działalności łowieckiej, takie jak nadmierne polowanie, nielegalne polowanie lub niewłaściwe usuwanie tusz. Nadmierne polowanie ma miejsce wtedy, gdy zbyt wiele zwierząt zostaje zabranych z danego obszaru, co prowadzi do zmniejszenia wielkości populacji. Nielegalne polowania polegają na zabieraniu zwierzyny bez odpowiednich zezwoleń lub licencji lub na zabieraniu gatunków chronionych. Niewłaściwe usuwanie tusz może prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób i skażenia źródeł wody.
Jakie kwestie reguluje prawo leśne?
Lasy można podzielić na prywatne oraz państwowe, tzn. należące do Skarbu Państwa. Niezależnie od formy własności, stosowane są do nich w większości te same akty prawne. Jako że lasy odgrywają niezwykle ważną rolę w ekosystemie, ustawodawcy różnych krajów zadecydowali o konieczności nadania im szczególnej ochrony prawnej. Na tej podstawie powstała odrębna dziedzina prawa, czyli prawo leśne.
W jakich sprawach należy zgłosić się do radcy prawnego od prawa leśnego?
Pomoc radcy prawnego nierzadko okazuje się nieocenionym wsparciem. Może dotyczyć rozmaitych dziedzin prawa, również tych niszowych, do których należy między innymi prawo leśne. W jakich sprawach warto skorzystać z usług radcy prawnego od prawa leśnego? Kto tak właściwie korzysta z jego pomocy? W dalszej części naszego artykułu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Kiedy mediacja jest lepszym rozwiązaniem dla procesu?
Ponieważ Konstytucja zapewnia obywatelom prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, a przedłużające się postępowania to koszty dla stron i państwa, w ostatnim czasie nacisk kładzie się na popularyzację mediacji. Ta instytucja usprawniająca działanie sądów w państwach zachodnich nie cieszy się jednak popularnością w Polsce.
Jakim przepisom prawnym podlegają myśliwi?
W języku potocznym określenia „łowiectwo” i „myślistwo” stosowane są zamiennie. We właściwym sensie łowiectwo oznacza całokształt działań z nim związanych, myślistwo zaś jest dziedziną łowiectwa – polega na pozyskiwaniu zwierzyny zgodnie z etyką i prawem. Stąd też podstawowy dla przedmiotowych rozważań akt to ustawa z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie. Określenie „myślistwo” ustawa ta traktuje synonimicznie do „łowiectwa”, więc zawiera wszystkie podstawowe dla myśliwych przepisy.
Kiedy legalnie można odstrzelić wilka?
Z każdym rokiem populacja wilków w Polsce rośnie, co jest spowodowane faktem, iż gatunek tych zwierząt jest pod ochroną. Jednak szkody, które one wyrządzają szczególnie w gospodarstwach rolniczych oraz hodowlach dopuszczają odstrzał wilków, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Z jakimi problemami mierzą się JST?
Jednostki samorządu terytorialnego dzień w dzień stoją w obliczu różnego rodzaju wyzwań. Niektórym z nich udaje się sprostać bez żadnych problemów. Inne rodzą jednak pewne kłopoty. To, jaką dokładnie postać przyjmują bolączki jednostek samorządu terytorialnego, zależy zaś bezpośrednio od tego, jaki charakter ma dana JST.
- « Poprzedni
- 1
- 2
- Następny »